Той, хто хоч раз у житті бачив політ сапсана, найшвидшого у світі птаха, був назавжди вражений його красою та міццю. Він пильно боронить свою територію від ворогів, і навіть більших за розміром. Цими якостями, ми із певністю вже можемо стверджувати, наділені і випускники Навчального центру підготовки операторів БпЛА «Сапсан», які виконують нині бойові завдання на різних ділянках фронту.
Нещодавно громадяни, які навчаються на кафедрі військової підготовки, мали змогу зустрітися з представниками цього Центру й наочно впевнитися у їхній професійності та готовності до відвертого діалогу.
Присутні з неприхованою цікавістю слухали командира підрозділу, який розповідав про свій шлях до управління дронами за покликом серця, про необхідність постійно розвиватися та вчитися. «Вогнева підготовка+тактична медицина+управління дронами – це фундамент, «дронщики» – це майбутнє», – наголошував у своїй оповіді ще зовсім молодий, але вже навчений досвідом чоловік.
Зі слів командира, до Центру потраплять по-різному. У його пам’яті закарбувався випадок, коли у «Сапсані» проходив навчання мобілізований офіціант. За родом своєї діяльності він був далекий від безпілотників, але, як виявилося, допитливість та природний хист, про які мобілізований навіть не здогадувався, дали поштовх до його саморозвитку – і він згодом став командиром БпЛА.
«Як командир підрозділу, я скажу, що принизити легко, але треба людину підняти, мотивувати, навчати та запалювати у кожного вогонь», – мовив гість.
Прикладом того, як кардинально може змінитися життя, є історія досвідченого інструктора Центру «Сапсан», який, маючи за спиною 24-річний стаж праці шахтарем, 25 лютого 2022 року добровольцем потрапив в інгулецьку бригаду, яка працювала на херсонському та криворізькому напрямках, і став оператором БпЛА. Нині він навчає цій справі у Центрі та радо ділиться з представниками кафедри особливостями конструкції та функціоналу БпЛА Мavic.
Шквал позитивних емоцій викликала демонстрація дронів Кочнєвим Єгором, який у цьому році закінчив магістратуру ННІ економічної безпеки та митної справи нашого університету, а на сьогодні ще продовжує навчання на кафедрі військової підготовки.
Цей усміхнений 21-річний юнак уже пройшов курси з управління як FPV-дронами, так і БпЛА Мavic, здав іспити та отримав сертифікат за ВОС 216 «Зовнішні екіпажі безпілотних авіаційних комплексів». Тепер він сам готує операторів та у майбутньому, після закінчення навчання на кафедрі, планує служити у Збройних Силах України.
На його думку, у сфері управління БпЛА повинні бути ті, кому це цікаво і кому дано; треба обов’язково мати здатність до чітких мікрорухів та володіти певною чутливістю пальців. Тобто, як він стверджує, це інтелект+фізіологія.
Проте Єлизавета Друженко, керівник Навчального центру підготовки операторів БпЛА «Сапсан», впевнена, що спробувати свої сили у цій сфері варто кожному, закінчивши відповідні курси. Можна починати з базового двотижневого курсу: тиждень теорії та сім днів практики, далі – однотижневий спецкурс. Головне, щоб було бажання, а в Центрі зроблять усе, щоб слухач став висококласним оператором та міг використовувати набуті знання і навички не тільки під час війни, але й у мирний час.
Фінал зазначеної зустрічі був особливо захоплюючим та мав практичний контекст, адже кожний з присутніх міг спробувати себе в ролі оператора БпЛА та, можливо, уже зараз визначити своє майбутнє.