Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС є важливим кроком на шляху до європейської інтеграції України, що передбачає внесення змін до національного законодавства відповідно до стандартів ЄС та вимагає висококваліфікованих фахівців у митному секторі.

Основним завданням модуля «Митне право ЄС (EU Customs Law)» є навчання митних експертів в Україні для виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, міжнародних конвенцій, також спільних програм ЄС та уряду України. Цей модуль спрямований на покращення наявної освітньої програми «Митна безпека» у рамках підготовки бакалаврів у Державному податковому університеті у місті Ірпінь Київської області. Він дозволить майбутнім службовцям митних органів отримати професійні компетентності у сфері митного законодавства ЄС та практичні навички, які можна застосовувати на національному рівні. Крім того, він підсилить потенціал європейської інтеграції ЄС, а також прискорить позитивні зрушення в державі, сприятиме подоланню стагнації у митному секторі.

Цей курс дозволить збільшити кількість кваліфікованих експертів у сфері захисту митних інтересів, сприятиме імплементації митних стандартів ЄС в Україні, уніфікації митних правил, покращенню процедур управління митними ризиками, співпраці з митними службами ЄС, боротьбі з контрабандою, а також співпраці з державними відомствами, бізнесом та закладами вищої освіти в Україні.

Проект матиме довгостроковий вплив, оскільки він триватиме і після завершення грантової підтримки. Крім включення модуля до освітньої програми «Митна безпека», проект забезпечить розробку методичних матеріалів модуля, доступних для широкого загалу, проведення круглого столу для просування досвіду ЄС, а також публікацію та поширення онлайн-глосарія термінів митного права.

Виконавцем проекту є ДПУ у м. Ірпінь. Координатор – Ірина Петрова.

Тематичний план

Модуля «EU Customs Law» / «Митне право ЄС»
Програми Еразмус+ напряму Жана Моне
(Грантова Угода № 101083978 - EUCUSTOMSSTU)
п/п Назва теми,
кількість годин
Лекційні заняття, години Семінарські заняття / практичні, години Кількість груп Назва спеціальності,
групи
Загальна кількість годин
Ч.1 Модуля «Митне право ЄС» (Загальна частина митного права: Загальні положення. Митні заборони та обмеження. Митні режими. Митне оформлення. Митний контроль. Митні процедури. Спеціальні процедури)
1 Загальні положення митного права Європейського Союзу (Розділ 1 UZK) 4 год. - 1 Бакалавр права за освітньо-професійною програмою «Митна безпека»[i] 4
2 Ввезення товарів на митну територію Союзу (Розділ IV UZK) 2 год. - 1 Бакалавр права за освітньо-професійною програмою «Митна безпека» 2
3 Митні режими і митні процедури в Європейському Союзі (Розділ VI UZK) 4 год. 2 год. 1 Бакалавр права за освітньо-професійною програмою «Митна безпека» 6
4 Спеціальні митні процедури і режими в Європейському Союзі (Cт. 210, 211 UZK; Розділ VІІ UZK) 6 год. 6 год. 1 Бакалавр права за освітньо-професійною програмою «Митна безпека» 12
Ч. 2 Модуля «Митне право ЄС» (Матеріальна частина митного права: Митний борг і гарантії)
5 Митний борг і гарантії (Розділ IІІ UZK) 4 год. Iryna 2 год 1 Бакалавр права за освітньо-професійною програмою «Митна безпека» 6
Ч. 3 Модуля «Митне право ЄС» (Матеріальна частина митного права: Митний тариф)
6 Митний тариф (Розділ IІ UZK) Підсумковий тест 8 год. 2 год. 1 Бакалавр права за освітньо-професійною програмою «Митна безпека» 10
  Всього годин викладання Модуля 40 годин 40

* Цей проект був профінансований за підтримки Європейської Комісії в рамках програми Еразмус+. Підтримка Європейської Комісії у створенні цієї публікації не означає схвалення її змісту, який відображає лише погляди авторів, і Комісія не несе відповідальності за будь-яке використання інформації, що міститься в ній".

**  План і зміст модуля погоджено у квітні 2023р. з Освітньо-науковим центром при Генеральній митній дирекції Федерального фінансового управління Німеччини, з доктором, професором Лотаром Геллертом, професором Вищої федеральної школи публічного  управління у галузі фінансів, експертом ЄС з митного тарифного права (м. Мюнстер, Німеччина), почесним професором Університету митної справи та фінансів (м. Дніпро).