18 травня на кафедрі міжнародних економічних відносин відбувся науковий семінар на тему «ІV промислова революція та її вплив на світове господарство».

Кафедра міжнародних економічних відносин розпочала наукові дослідження над даною тематикою у 2019 році. Ця тема все ще є актуальною, оскільки, нинішній період розвитку світової економки має явні ознаки глобальної турбулентності, яка може радикально змінити світ. Структурна перебудова світової економіки, обумовлена зміною технологічних укладів. Процес зміни технологічних укладів відбувається приблизно раз на півсторіччя і супроводжується технологічними революціями, які обумовлюють виникнення і лопання фінансових бульбашок, знецінюють значну частину виробничого та людського капіталу, викликаючи економічну кризу та депресію. На сьогодні кінець чергового економічного циклу збігся зі спалахом пандемії раніше невідомого вірусу (COVID-19), рекордним обвалом цін на нафту, а також війни росії проти України. Все це неминуче провокує появу нових викликів, ризиків і загроз, пов'язаних зі змінами структури світового господарства, а отже, і з принципово новими процесами конкуренції, що проходять в умовах змін технологій, комунікацій тощо.

У розвинених країнах світу йдеться вже про побудову не постіндустріального, а інтелектуального суспільства (як його називають у Японії – супер смарт-суспільства, або Суспільства 5.0) з тісно інтегрованими кібернетичним і фізичним просторами, у якому інновації у сфері науки і техніки відіграють провідну роль у забезпеченні збалансованого економічного розвитку і вирішення соціальних проблем, а передумовою його створення є співробітництво між індустрією, науковими колами й урядом.

Для України особливе значення Індустрії 4.0 визначається і тією обставиною, що її традиційна індустрія наразі перебуває у кризовому стані, а нова "розумна" промисловість не отримала належної уваги з боку держави в довоєнний період. Усе це актуалізує завдання оцінки потенціалу та наукового обґрунтування рекомендацій щодо вибору напрямів розвитку смарт-промисловості.

Для того щоб поглибити наукові дослідження у цій сфері ми запросили на наш семінар експертів з даної проблематики: Олександра Вишневського, д.е.н., старшого дослідника, заступника директора Інституту економіки промисловості НАН України, який виступив з доповіддю «ЕКОНОМІЧНЕ ЗРОСТАННЯ В УМОВАХ ЦИФРОВІЗАЦІЇ: ОЧІКУВАННЯ ТА РЕАЛЬНІСТЬ» та Дмитра Папука, аспіранта Інституту економіки промисловості НАН України, який висвітлив «РОЛЬ ІНДУСТРІАЛЬНИХ ПАРКІВ В ІНДУСТРІЇ 4.0».

Дякуємо спікерам за цікаві та змістовні виступи, та можливість долучитися до нашого наукового семінару. Такі заходи сприяють обміну думками між молодими та досвідченими вченими, підтримують зв'язок між наукою та практикою. Проведення подібних заходів має внесок у покращення процесу наукових економічних досліджень, створює стимули для подальшої плідної роботи.