31 березня, 1 та 8 квітня 2025 року в рамках міжнародного грантового проєкту ERASMUS+ Programm Jean Monnet «Політика сталого розвитку ЄС: досвід для українських міст та регіонів в умовах децентралізації» було презентовано здобувачам вищої освіти першого (бакалаврського) рівня групи ЖБ-23-1 теми 4 та 5 за змістовним модулем 2 під назвою «Сталий розвиток міст та регіонів ЄС». Лекції та практичні заняття були проведені за оновленою Робочою програмою навчального тренінг-курсу з урахуванням необхідних навичок та компетенцій, що мають отримати здобувачі вищої освіти спеціальності 061 «Журналістика».

К.е.н, доцент Тетяна КОЛЯДА прочитала лекцію та провела практичне заняття за темою 4 – «Політика сталого розвитку міст ЄС». Під час лекції були розглянуті наступні питання:

  1. Політика сталого розвитку міст у ЄС: основні засади, цілі та стратегічні ініціативи.
  2. Європейська міська політика: принципи та ключові документи (Лейпцизька хартія, Міський порядок денний ЄС).
  3. Моделі сталого розвитку міст ЄС: «Розумне місто», «Зелене місто», «Жваве місто», «Гарне місто».
  4. Індикатори сталого розвитку міст ЄС: методики оцінювання та системи моніторингу.
  5. Виклики та перспективи адаптації політики сталого розвитку міст ЄС до умов України.

На практичному занятті здобувачі вищої освіти розглянули більш детально питання, що стосуються основних принципів та цілей міської політики сталого розвитку ЄС; інструментів фінансування міських ініціатив у сфері сталого розвитку; впливу Європейського зеленого курсу на міську політику сталого розвитку; особливостей впровадження моделей «Розумне місто», «Зелене місто», «Жваве місто», «Гарне місто»; практики застосування ISO-стандартів для забезпечення сталого розвитку міст ЄС; оцінки сталого розвитку міст: методики та рейтингові показники; викликів та перспектив інтеграції європейських підходів до сталого розвитку міст в Україні; ролі громад та бізнесу у формуванні міських політик сталого розвитку. Також студентам були запропоновані кейси щодо дослідження кращої практики та визначення перспектив політики сталого розвитку міст ЄС у контексті їх адаптації до умов України.

К.е.н, доцент Ольга СОКОЛОВА прочитала лекцію та провела практичне заняття за темою 5 – «Динамічні характеристики розвитку міст та регіонів ЄС». Під час лекції були розглянуті наступні питання:

  1. Парадигма «нового інноваційного світогляду» ЄС.
  2. Структурні фонди в системі єврорегіонального вирівнювання.
  3. Урбанізація і стратегічне планування сталого розвитку європейських міст.
  4. Інтегральні показники сталого розвитку міст ЄС та методики їх оцінювання.

Засвоєння і поглиблення матеріалу продовжилось на практичному занятті, де студенти активно включились до обговорення практико-орієнтовних кейсів. Здобувачі дослідили місце країн ЄС у Глобальному інноваційному індексі, здійснили порівняльну характеристику міст ЄС за глобальним індексом стартап-екосистем та за індексом культурних та креативних міст Європи. З великою зацікавленістю студенти обговорили інвестиційні переваги прикордонних територій та напрямки розвитку економічного співробітництва України з країнами ЄС.  

Щиро вдячні здобувачам вищої освіти за активну участь у навчальному тренінг-курсі та аргументовані дискусії щодо перспектив впровадження європейського досвіду сталого розвитку міст та регіонів в реалії України.

Запрошуємо студентів та зацікавлених осіб долучитися до наступних лекцій та практичних занять навчального тренінг-курсу!

До нових зустрічей!