26 вересня в рамках вивчення дисциплін «Фінансові ресурси територіальних громад», «Сучасні фінансові технології», «Державні фінанси» кафедрою публічних фінансів було проведено гостьову лекцію Блюми Олексія Валерійовича, Директора ПП «Інформаційно-аналітичний центр комп’ютерних фінансових технологій «ФІНТЕХ-ЧЕРКАСИ»», розробника ІПК «Місцевий бюджет».

Завідувач кафедри публічних фінансів професор Давиденко Н.М. представила лектора і наголосила на важливості спілкування здобувачів вищої освіти із успішними практиками, які забезпечують бюджетний процес цифровими технологіями, є надзвичайно актуальним і корисним. Ось чому:

• практика наріжний камінь навчання: спілкування з практиками надає студентам можливість побачити, як теоретичні знання застосовуються на практиці і в чому полягають реальні виклики та завдання у сфері бюджетного процесу на державному і місцевому рівнях;
  • здобуття досвіду: студенти можуть отримати цінний практичний досвід, розуміючи, як функціонує бюджетний процес у реальному житті. Це може бути важливим активом при знаходженні роботи в майбутньому;
  • підвищення обізнаності: спілкування з практиками дозволяє студентам дізнатися про останні тренди, технології та підходи в сфері бюджетування та фінансового управління;
  • можливості співпраці: це може відкривати двері для майбутньої співпраці, стажування або робочих позицій в органах управління та фінансових установах.

Тому спілкування студентів із практиками у сфері бюджетного процесу допомагає зблизити теорію та практику, збагачує навчальний процес та робить навчання більш ефективним і цікавим.

Гостьовий лектор, який прибув до нас з великим досвідом у галузі бюджетування, поділився своїми знаннями та інсайтами зі студентами. Тема лекції була надзвичайно актуальною – «Бюджетний процес в ІАС «LOGICA» та ІПК «Місцевий бюджет». В рамках зустрічі, студенти других, четвертих курсів та другого (магістерського) рівня очної форми навчання, а також викладачі кафедри публічних фінансів наочно ознайомилися із бюджетним процесом в ІАС «LOGICA» та ІПК «Місцевий бюджет».

Олексій Валерійович Блюма розповів, що комп’ютерна програма «Інформаційно-аналітична система управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGICA» є інструментом для здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства на кожній стадії бюджетного процесу щодо місцевих бюджетів.

Дана система розроблена за підтримки проекту міжнародної технічної допомоги «ЄС для підсилення державних фінансових систем місцевих урядів». Вона є частиною інтегрованої інформаційної системи, яка створюється Мінфіном для супроводження на всіх рівнях процесу підготовки та моніторингу виконання бюджету.

Основна мета ІАС «LOGICA» – це підвищення рівня автоматизації процесів у сфері управління державними фінансами на місцевому рівні через впровадження новітніх інформаційних технологій у процесі створення бюджетних документів, обробки даних, що містяться в них та покращення обміну інформацією з Міністерством фінансів України.

Дана система спрямована на формування механізму інформаційної взаємодії про показники місцевих бюджетів, що містяться у відповідних бюджетних документах та формах звітності, між суб’єктами інформаційного обміну з метою забезпечення реалізації їх повноважень.

Лектор наголосив на важливості розвитку інноваційних інструментів у фінансовому плануванні та використанні цифрових технологій для ефективного управління бюджетними ресурсами територіальних громад. Також поділився прикладами успішних проектів, де інновації допомогли підвищити ефективність витрат та забезпечити бюджетний процес місцевих громад у важкий військовий час.

Були розглянуті проблеми управляння державними фінансами і наголошено на перевагах діджиталізаціїї бюджетного процесу під час війни в Україні.

Також Олексій Валерійович ознайомив із нормативно-правовою базою, що зобов’язує територіальні громади здійснювати бюджетний процес у ІПК «Місцевий бюджет» і покроково показав кожен його етап у програмному продукті.

Наочно предемонстрував як впровадження АІС «LOGICA» та ІПК «Місцевий бюджет» дозволяє оперативно взаємодіяти Міністерсту фінансів, Державній податковій службі, Казначейству та усім учасникам бюджетного процесу на місцевому рівні.

У процесі обговорення здобувач вищої освіти другого (магістерського) рівня Олександр Соловей запитав у лектора чи взаємодіє ІАС «LOGICA» із «BAS ERP». Олексій Валерійович пояснив, що «BAS ERP» охоплює основні контури управління та обліку, що дає можливість організувати єдину інформаційну систему для управління різними аспектами діяльності підприємства. У свою чергу ІАС “LOGICA” забезпечує обмін даними щодо місцевих бюджетів.

Зустріч із гостьовим лектором стала джерелом натхнення для наших студентів та надала їм цінні знання, які вони зможуть використовувати в майбутньому в ролі фахівців у сфері публічних фінансів.

Ми дякуємо нашому шанованому гостю за цікаву та пізнавальну лекцію та сподіваємося на подальшу співпрацю у розвитку наших студентів.

Дякуємо ЗСУ за можливість очного навчання та організації цікавих інформативних зустрічей з практичними фахівцями!

Олена Новицька,
доцент кафедри публічних фінансів