30.10.2023 р. – 3. 11. 2023 р. кафедра публічних фінансів на чолі з завідувачем професором Давиденко Н.М. в особі професора Гордей О. Д., доцентів Скрипник Г. О., Новицької О. В., Буряк А. В. прийняла участь в серії освітніх мітапів, які проводяться в межах проєкту «Будуємо біоекономіку України», що реалізується під загальною координацією стипендіатки програми к.е.н. Вострякової Вікторії Vika Zataydukh в межах Стипендійної програми підтримки лідерів громадянського суспільства країн Східного партнерства Eastern Partnership Civil Society Facility та фінансується Європейським Союзом.

Перший освітній вебінар відбувся 30 жовтня 2023 р. за темою «Освіта, наука та інновації в біоекономіці»

Поговорили про заклади вищої освіти та стандарти освітніх програм у цьому напрямку.

З’ясували, що одним із основних параметрів – є оцінювання освіти та робочої сили. Тому маємо звернути увагу на кількість і якість випускників ВНЗ. Ключовою в освіті сьогодні має бути міждисциплінарність, взаємодія і синергія.

Ольга Єрмакова – доктор економічних наук, професор, завідувачка відділу економіко-екологічного розвитку приморських регіонів ДУ "Інститут ринку і економіко-екологічних досліджень НАН України" розповіла про нові технології та інновації як акселератор розвитку сталої біоекономіки.

Пані Ольга продемонструвала модель безвідходного виробництва, циркуляції відходів використання продуктів аквакультури.

Поговорили про можливості створення:

  • агрокластерів;
  • еко-індустріальних парків;
  • біорегіонів, які допомагають впроваджувати біоекономіку у бізнес і виробництво.

Спікерка навела приклад Українсько-молдовського транскордонного виробничо-науково-освітнього кластеру з переробки побічних продуктів виноробства. Для розвитку таких формувань важливою є відповідна політика держави: стратегія і програми, а також законодавча база. Маємо дуже гарний стимул здійснити післявоєнну відбудову України за принципом: побудувати краще, ніж було.

Координаторка проєкту Вікторія Вострякова закликала учасників вебінару долучатися до дослідження та дискусії, які стануть основою написання білої книги. Розповіла про основні активності проєкту та запросила долучитися до онлайн-опитування сприйняття біоекономіки: https://forms.gle/p5fY9WdeCkusTyhL9

Другий освітній вебінар відбувся 1 листопада 2023 р. за напрямом «Політичні та суспільні зміни для біоекономічної трансформації».

Спікер Олег Левченко, к.е.н. з державного управління, директор з розвитку ГО «Подільська агенція регіонального розвитку», експерт з розвитку територій.

Разом із спікером проаналізували Європейську стратегію біоекономіки, яка покликана змусити виклики сьогодення працювати на нас. Поговорили про вичерпність ресурсів на прикладі газу та ядерної енергетики, що змушує шукати інші джерела, нові ресурси, особливо відновлювані.

Пан Олег виділив ряд проблем, з якими сьогодні зустрічається Україна:

  • відсутність структурованої політики,
  • маємо лише наміри, які є досить слабкими,
  • держава знаходиться під сильним тиском монополістів.

Спікер розповів про дієві українські практичні кейси зеленої економіки:

  • Теофіпольська енергетична компанія,
  • Славутський енергетичний кооператив,
  • Проєкт «Витвірня».

Присутні жваво дискутували навколо важливих питань та визначень, обмінювалися досвідом.

3 листопада 2023 р. відбувся третій освітній вебінар за темою «Біоекономічна трансформація промисловості і бізнесу»

Спікери вебінару:

  • Вадим Табакера – заступник директора - начальник управління регіонального розвитку департаменту економічної політики Львівської обласної державної адміністрації. Відповідальний за стратегічне планування, розробку програм та проєктів регіонального розвитку.
  • Андрій Вовк – керівник асоціації "Кластер біоекономіки", член Громадської ради при Державному агентстві лісових ресурсів України та член громадської ради при Львівській обласній державній адміністрації. Співавтор проекту: «Підтримка інноваційного розвитку біоекономіки Львівської області з урахуванням принципів смарт-спеціалізації».

Обговорили можливості тотальної перебудови економіки, що дасть можливість залучати інвестиції не лише у повоєнну відбудову, але і в більш стійке та стале майбутнє. Замість відновлення «старої» економіки, заснованої на викопному паливі, післявоєнне відновлення може прокласти шлях для переходу до «зеленої» економіки в Україні.

Біоекономіка, як сектор, який поєднує економічне зростання з покращенням екологічної ефективності з відновленням, має бути покладено в основу плану дій для одночасного вирішення багатьох політичних цілей, включаючи амбіції, пов’язані зі зміною клімату, біорізноманіттям, циркулярною економікою, промисловою політикою, ефективністю використання ресурсів і відповідності директивам ЄС для подальшої інтеграції України. Таким чином, стала циркулярна біоекономіка з її потенціалом поєднання та цілісного впровадження трансформаційної політики може стати будівельним майданчиком для імплементації майбутніх ініціатив з виконання зобов’язань України в межах «Європейського зеленого курсу».

Розглянули потенційні можливості для країни від впровадження політики розвитку сталої циркулярної біоекономіки, з метою переходу до більш стійкої економіки та стимулювання зростання у повоєнному відновленні та зеленого переходу до вуглецево нейтрального майбутнього, через впровадження ряду масштабованих і дієвих біоекономічних рішень на державному рівні.

Дякуємо організаторам за цікаву інформаційно насичену дискусію та воїнам ЗСУ за цю можливість!