21 вересня 2023 р. на кафедрі публічних фінансів для здобувачів ОПП 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» 1 курсу було проведено семінар «Академічна доброчесність та навички якісного академічного письма як важливі компетентності здобувачів вищої освіти».
Сучасний розвиток науки в період інформатизації, цифровізації, технологізації супроводжується постійним оновленням знань, нескінченним потоком інформації, появою численних нововведень і впровадженням інновацій. Однак, завдяки використанню інформаційних технологій та глобальної мережі Інтернет відбувається не тільки інтелектуальне збагачення людей, відкриваються невичерпні можливості для комунікативної взаємодії в сучасному суспільстві, а й виникають проблеми із зловживанням доступу до інформації, її привласнення та фальсифікація. Випадки некоректних дій суб’єктів наукової та освітньої діяльності, порушення ними академічної етики призводять до втрати новизни наукового дослідження, оригінальності його ідеї та відсутності самостійності у процесі наукового пошуку. На жаль, порушення етичних норм зустрічається на різних академічних рівнях: від студентів, магістрантів і аспірантів до професорсько-викладацького складу університетів і науковців дослідницьких академій. Порушення академічної доброчесності негативно впливає на якість навчання, неетичні прояви свідомості здобувачів вищої освіти та науковців. Певна річ, провідними механізмами протидії інтелектуальним запозиченням виступають моральні та професійні цінності, етичні кодекси, норми дотримання авторських прав, законодавчі акти щодо академічної доброчесності суб’єктів наукової та освітньої діяльності.
До присутніх студентів звернулася завідувач кафедри публічних фінансів проф. Давиденко Н.М. та Гарант ОПП 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» доц. Скрипник Г.О., які розповіли про соціальний вимір проблеми академічної доброчесності. Розуміння власної відповідальності (чи безвідповідальності) за порушення норм наукової етики з позиції викладачів та студентів. Безпосередньо відзначили сприйняття системи вищої освіти в Україні та формування системи цінностей у молоді під час навчання в закладах освіти. Академічна доброчесність також є однією з дієвих передумов формування і зміцнення економічної безпеки ЗВО, яка залежить від значної кількості чинників, важелів та індикаторів прямої й опосередкованої дії. Серед таких чинників чільне місце у стратегічному гарантуванні економічної безпеки належить саме академічній доброчесності.
Завідувач кафедри публічних фінансів проф. Давиденко Н.М. запросила до доповіді д.е.н., професора, професора кафедри економіки, підприємництва та менеджменту Навчально – наукового інституту менеджменту та психології ДЗВО «Університет менеджменту освіти», експерта НАЗЯВО Зінаїду Василівну Смутчак, яка представила презентацію та зробила доповідь на тему: «Академічна доброчесність та навички якісного академічного письма як важливі компетентності здобувачів вищої освіти».
У своїй доповіді Зінаїда Василівна зосередила увагу на необхідності дотримання академічної доброчесності, розкрила форми порушення академічної доброчесності здобувачами освіти та пояснила які типи плагіату мають місце в ЗВО, акцентувала увагу на академічній відповідальності.
Далі експерт НАЗЯВО перейшла до питання академічного письма та відмітила, що для більшості англомовних країн академічне письмо/академічна письмова робота є робота з тим, що студент прекрасно знає. Ще у школі їх вчать як та в якому форматі писати тези, оформлювати власні думки, а в університеті студент починає дещо глибшу і масштабнішу роботу з літературою, використовує більше критичного мислення, проглядає фідбек (відгук, коментар) викладача й працює з ним, удосконалюючи текст і власні навички.
В своєму виступі доповідач закцентувала увагу на фундаментальних цінностях академічної доброчесності та особливостях її дотримання здобувачами вищої освіти. Також вона розповіла про досвід європейських країн, зокрема Англії, Австрії, Швеції щодо дотримання академічної доброчесності, наголосивши на окремих інструментах покращення доброчесності навчання студентів.
На завершення семінару проф. Давиденко Надія Миколаївна подякувала за змістовну та цікаву доповідь спікерові Зінаїді Василівні Смутчак та висловила сподівання на подальшу співпрацю.
Гарант ОПП,
доцент кафедри публічних фінансів
Скрипник Г.О.