13 жовтня 2023 року в рамках проведення гостьових міжнародних лекцій, за ініціативи кафедри публічних фінансів, відбулася зустріч професора Бізнес школи Берлінського університету прикладних наук економіки і техніки Паєнтко Тетяни Василівни, д.е.н., професор, зі здобувачами вищої освіти факультету фінансів та цифрових технологій, що навчаються за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» (перший, другий та третій рівень вищої освіти).
Лекція на тему “Ukraine’s place in Interreg NEXT: who can receive funding and for what projects” («Місце України в Interreg NEXT: хто та під які проекти може отримати фінансування») була проведена англійською мовою в рамках вивчення навчальних дисциплін «Бюджетна система», «Публічні фінанси» та «Фіскальна політика».
Свою лекцію професор Тетяна Паєнтко присвятила розкриттю сутності, цілей, пріоритетних напрямів фінансування та особливостей правової регламентації програм Interreg NEXT. Зокрема було наголошено, що Interreg NEXT – це програми співпраці ЄС із сусідніми регіонами, що охоплюють 184 регіони з 260 мільйонами людей у 33 країнах і розташовані вздовж кордонів ЄС. Ці програми спрямовані на підтримку економічного і соціального розвитку прикордонних територій шляхом спільних дій.
Пріоритетними напрямками програм Interreg NEXT – є захист навколишнього середовища, охорона здоров’я, освіта, цифровізація економіки, підтримка малого та середнього бізнесу тощо.
Обсяг фінансування програми співпраці Interreg NEXT на період з 2021 по 2027 роки становить 1,1 мільярда євро, за рахунок коштів Європейського фонду регіонального розвитку (ЄФРР).
Лектор акцентувала увагу, що через військову агресію проти України призупинено фінансування програм за участю Росії та Білорусі. Європейська комісія вивчає способи використання бюджету, передбаченого для цих програм, для допомоги Україні та її народу, включно з біженцями.
Було розглянуто кейси успішної реалізації програм в рамках транскордонного співробітництва, а саме: Програма Польща-Україна, Програма Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна, Програма Румунія-Україна. Лідерами у залученні фінансування за цими програмами в Україні є Івано-Франківська та Черновецька області.
Лекція викликала жвавий інтерес у здобувачів вищої освіти, лектору було задано багато запитань щодо можливості отримання фінансування в рамках програми Interreg NEXT під проєкти у сфері освіти, академічної мобільності тощо.
На завершення зустрічі викладачі кафедри публічних фінансів та здобувачі вищої освіти щиро подякували професору Тетяні Паєнтко за цікаву лекцію та запросили до подальшої співпраці.