Попри всі виклики сьогодення у Державному податковому університеті традиційно провели XV Міжнародну науково-практичну конференцію з актуальних питань трансформації фіскальної політики в умовах євроінтеграційних процесів.
Основна мета заходу — забезпечення ефективної комунікації між фахівцями-практиками та науковцями у сфері публічних фінансів, податкової та митної справи, а також консолідоване визначення пріоритетних напрямів соціально-економічного розвитку українського суспільства в умовах євроінтеграції під час воєнного стану.
Конференція відбулася в комбінованому режимі — на базі Конференц-комплексу університету та дистанційно на платформі Zoom. Модератором заходу виступив професор кафедри адміністрування податків Костянтин Швабій.
Серед міжнародних партнерів конференції: Institute of Educational and Professional Development (Угорщина); Institute for International Taxation e.V. (Німеччина); WSHIU Academy of Applied Sciences (Польща); Prof. Dr. Assen Zlatarov University (Болгарія); Mykolas Romeris University (Литва); Moldova State University (Молдова); WSG University (Польща).
З вітальним словом до учасників події звернувся в. о. ректора ДПУ Дмитро Серебрянський, акцентуючи на актуальності тематики наукового заходу, що має суттєвий вплив на розвиток нашої країни.
«Науковці з університету активно розробляють нові ідеї та рішення, які стосуються формування та реалізації фіскальної політики. Серед них є ті, хто вже обіймає державні посади та впливає на цю політику на стратегічному рівні. Сьогодні ми маємо можливість почути досвід представників різних інституцій, які знаходяться в епіцентрі ухвалення рішень щодо реалізації фіскальної політики в Україні», — зазначив Дмитро Миколайович, додавши: «Наша дискусія зосереджена на питанні: якою має бути фіскальна політика в умовах сучасних викликів? Адже у ці складні часи країна зуміла зберегти стабільність. Наша економіка, наша фіскальна система продемонструвала витривалість, коли ключовим було не стільки питання вартості ресурсів, скільки їх наявності. Однак необхідність реформ, що забезпечать фінансування зобов’язань держави перед громадянами, залишається актуальною, особливо в контексті підтримки наших збройних сил», — підсумував Дмитро Миколайович, бажаючи всім учасникам конструктивної та плідної дискусії.
Учасників також привітали:
- Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев;
- Заступник міністра фінансів України Олександр Кава;
- Директор Департаменту міжнародних фінансових проєктів Міністерства фінансів України Олена Михайлова;
- Ректор WSG University, професор WSG др., Марек Хамот.
Далі робота конференції продовжилася за тематичними напрямами, в рамках яких свої наукові доробки презентували міжнародні та українські представники законодавчої та виконавчої влади, бізнесу, експерти, науковці та молоді вчені.
Під час панельних дискусій учасники розглянули низку актуальних тем, що відображають сучасні виклики та перспективи в галузі оподаткування. Зокрема:
- Сучасні виклики та тенденції розвитку обліку та оподаткування в контексті євроінтеграційних процесів.
- Е-трансформація фінансової політики держави, що набуває дедалі більшого значення в умовах цифровізації.
- Економічна безпека в умовах повномасштабної війни, досліджуючи стратегії маневрування в умовах високої невизначеності.
- Правове регулювання фіскальної політики в контексті євроінтеграції, обговорюючи необхідність адаптації до нових вимог.
- Пріоритетні напрями забезпечення митної безпеки та спрощення процедур міжнародної торгівлі, що є ключовими для економічного розвитку.
- Соціогуманітарні детермінанти сучасної фіскальної політики на шляху до євроінтеграції, що підкреслюють важливість соціальних аспектів у формуванні політики.
Високий рівень дискусії започаткував заступник Голови Державної митної служби України Владислав Суворов з доповіддю на тему: «Трансформація митної служби України на шляху до ЄС».
Крім цього, у ході події порушували важливі питання, зокрема: визначення законодавчої парадигми щодо оцінювання кредитних ризиків для міжнародних партнерів, державні гарантії, оптимізація використання кредитних коштів, а також способи забезпечення державних гарантій стосовно кредитних ризиків. Учасники конференції наголошували на необхідності гармонізації зобов’язань у сфері монетарної політики та напрацювання інструментарію для досягнення прозорості цих процесів.
Серед іншого розглядалися питання цифрофізації фінансового сектору, регулювання ринку віртуальних активів, зокрема крипто-гаманців, на яких, за приблизними оцінками, наразі знаходиться близько 850 мільйонів доларів, що не підлягають оподаткуванню.
Ці теми сприяли жвавій дискусії та обміну думками серед учасників, підтверджуючи необхідність сучасного підходу до фінансових і податкових реформ в Україні.
Конференція стала ще одним важливим кроком у поєднанні наукової теорії та практики в контексті напрацювання рішень, які закладуть основу для прозорості формування фінансового ринку країни, його стійкості та оптимізації.
На завершення зустрічі організатори подякували учасникам за їхній інтерес до наукового заходу, цікаві теми та жваві дискусії.
Окрема подяка Збройним силам України за можливість працювати, проводити науково-комунікативні заходи й за те, що цей захід став можливим.