Про це дізнавалися студенти факультеті фінансів та цифрових технологій ДПУ під час гостьової лекції на тему «Платіжне шахрайство», яку провів начальник Управління моніторингу та безпеки платіжних операцій АТ «Ідея Банк» Максим Ядвіга у рамках проведення Global Money Week 2025

Лектор зауважив, що левова частина випадків фінансового шахрайства відбувається через психологічні чинники, коли особливо довірливі громадяни в бажанні отримати «легкі» гроші або ж через пошук простих засобів заробітку стають жертвами різних шахрайських схем.

У ході лекції розглянули випадки шахрайства за певними категоріями. Зокрема через сканінг банкоматів, коли шахраї встановлюють на них пристрої зчитування інформації. Хоча дані види злочинів відходять в минуле через розвиток засобів захисту фінансових установ платіжних терміналів, дуже активними залишаються наступні види шахрайських схем: фішинг — один із найпоширеніших фінансових злочинів в інтернеті з метою отримання незаконного доступу до конфіденційних даних користувачів. Понад 90 відстоків фішингових атак припадають на електронну пошту та соціальні мережі, коли в повідомленнях прохають перейти за посиланням та розкрити свої особисті дані: номери телефонів, номери та секретні коди банківських карт, логіни та паролі електронної пошти та облікових записів в соціальних мережах.

Також існують такі види шахрайства, як інвестиційні піраміди  членство в яких набувається за умови внесення платежів, внесків, що начеб дозволяє отримувати прибуток  в залежності від кількості залучених ними учасників.

Лекція проходила в форматі живого діалогу, студенти цікавилися  засобами захисту від шахрайських схем, й що робити, коли ви стали їх жертвою. Отже що робити  ви випадково розкрили логін та пароль онлайн-банкінгу?

Необхідно заблокувати рахунки та обліковий запис онлайн-банкінгу, звернутися до кібер-поліції.

Більш детально про різновиди шахрайства та захист від нього можна дізнатися з методичних рекомендацій гостьового лектора за посиланням.