26 квітня Україна та світ вшановують пам’ять однієї з наймасштабніших техногенних катастроф в історії — аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Ми згадуємо всіх, хто став жертвою цієї трагедії, яка назавжди змінила долю сотень тисяч людей і залишила глибокий слід на багато поколінь.
Саме цього дня, 39 років тому, під час експерименту на четвертому енергоблоці ЧАЕС стався вибух, який призвів до масштабного викиду радіоактивних речовин у довкілля. Радіоактивна хмара накрила не лише Україну, а й більшу частину Європи та навіть східну частину США.
Визначити реальні масштаби катастрофи і сьогодні надзвичайно складно: за різними оцінками, від раку та інших хвороб, спричинених опроміненням, померло від 4 до 200 тисяч людей. Та найбільший тягар ляг на плечі тих, хто, ризикуючи власним життям, рятував світ від ще більшого лиха.
Навіть у найтемніші моменти проявилася неймовірна сила духу — мужність, героїзм і жертовність ліквідаторів. Працівники станції, пожежники, вчені, медики, військовослужбовці — всі, хто брав участь у боротьбі з наслідками аварії, стали справжніми героями. Ми завжди пам’ятатимемо їхній подвиг.
З великою шаною та вдячністю схиляємо голови перед живими і загиблими героями Чорнобиля. Їхня стійкість і самопожертва, звитяга — навічно вкарбована в нашу національну пам’ять.
Трагедія Чорнобиля стала пересторогою для всього людства. Але сьогодні Україна знову перебуває в зоні ядерної небезпеки — тепер уже через агресію росії. Під час повномасштабної війни російські ракети пролітають критично близько до ядерних об’єктів, зокрема Хмельницької та Південноукраїнської АЕС. Знову постає загроза ядерного терору, який може мати катастрофічні наслідки для всього світу.
Нині, в час великих випробувань, чорнобильські уроки набувають нового, ще більш глибокого змісту. Пам’ятаємо. І робимо все, аби подібні трагедії більше ніколи не повторилися.