24 березня наш Державний податковий університет приймав шановну запрошену професорку Ізіс Місдарі, яка керує експериментальною клінікою кримінального захисту та громадської адвокації та викладає кримінальне право в Школі права Університету Сетон-Холл у Ньюарку, штат Нью-Джерсі, США.
Вона є досвідченим практикуючим адвокатом та захисником. Професорка Місдарі кілька років відома тим, що працювала громадським захисником в Асоціації захисників Філадельфії, у муніципальному суді, відділах юстиції для дітей та молоді, відмовах від кримінальних злочинів та суді присяжних.
Її лекція охоплювала як теоретичні, так і значною мірою практичні питання, пов'язані з темою: «Зліт і падіння mens rea: порівняльний аналіз тяжкого вбивства в модельному кримінальному кодексі та англійському загальному праві».
Головною темою лекції стали недоліки традиційного застосування mens rea (суб’єктивна сторона кримінального правопорушення) у кримінальному судочинстві та винесенні рішень у кримінальних справах, зокрема про вбивство з тяжких злочинів у США.
Особлива увага була приділена розмежуванню і порівнянню між «юрисдикціями загального права» та «юрисдикціями Модельного кримінального кодексу». Вперше виданий у 1962 році, Модельний кримінальний кодекс (скорочено MКК) є типовим законом, складеним Американським юридичним інститутом. Після введення в дію МКК в кримінальні кодекси ряду штатів були внесені значні зміни, і багато штатів досі базують на ньому свої кримінальні закони.
МКК поділяється на чотири розділи: (І) загальні принципи відповідальності; (II) визначення правопорушення; (III) лікувально-виправні положення; та (IV) вимоги до організації управління виконанням покарання та ув'язнення.
Навіть у штатах, які не прийняли жодного з положень Модельного кримінального кодексу (а таких наразі більшість), багато судів все одно посилаються на нього як на переконливе авторитетне джерело кримінального права . Жодний штат не прийняв цілком повний Модельний кримінальний кодекс від Американського інституту права за основу свого кримінального права. Однак ці кліше з МКК передають фундаментальну відмінність щодо вимог до психічного ментального стану в своїй основі: адже «юрисдикції виключно прецедентного права (common law states)» — це ті, де в кримінальних кодексах і судовій практиці штатів все ще використовуються архаїчні дефініції термінів, розроблені за кілька віків прецедентним правом, такі як «загальний намір», «конкретний намір» і «злий умисел».
Штати, які відмовилися від цих термінів і замінили їх законодавчими визначеннями таких термінів, як «навмисно», «свідомо», «необережно» і «недбало», які були взяті з МКК, разом з деякими натхненними МКК керівними принципами для з'ясування того, що саме означають ці терміни в даному кримінальному статуті, відомі як «юрисдикції Модельного кримінального кодексу».
Лекція поглинула весь виділений час на одному диханні, а після неї відбулася насичена сесія запитань та відповідей. Враховуючи такий зміст презентації та результат заходу, ми безумовно з нетерпінням чекаємо на нові лекції від професора Ізіс Місдарі в майбутньому та цінуємо її внесок у поглиблення знання наших студентів та досвіду викладачів.