25 січня 2024 року директор Науково-дослідного інституту фінансової політики Державного податкового університету Дідук Алла Григорівна прийняла участь у науково-практичному заході (тренінгу) Конституційного Суду України «Висновок КРЄС «Рухаючись вперед: використання асистивних технологій у судочинстві» від 1 грудня 2023 № 26 (2023)».
З доповіддю «Суддя і штучний інтелект: переваги виклики і загрози» виступили судді Конституційного Суду України: Віктор Городовенко та Галина Юровська.
Було розглянуто ряд проблемних питань, зокрема:
- рекомендацію Комітету міністрів щодо впливу алгоритмічних систем на права людини СМ/Rec (2020)1;
- рекомендацію Комітету міністрів щодо принципів судочинства, спрямованих на вдосконалення функціонування правосуддя (Принцип 9) R (84)5;
- резолюцію Парламентської асамблеї про необхідність демократичного управління штучним інтелектом № 2341 (2020);
- Європейську етичну хартію щодо використання штучного інтелекту (ШІ) в судових системах та їхньому середовищі (2018) Європейської комісії з питання ефективності правосуддя (CEPEJ).
Також було обговорено Пропозиції щодо закладання узгоджених правил штучного інтелекту (Закон про штучний інтелект) та внесення змін до деяких законодавчих актів Союзу та Додатки до Пропозиції щодо Регламенту Європейського Парламенту та Ради про встановлення гармонізованих правил щодо штучного інтелекту (Акт про штучний інтелект) та внесення змін до деяких законодавчих актів Союзу (Європейська комісія, Брюссель, 21 квітня 2021 року).
Досить цікавим було роз’яснення про Консультативну раду з питань інтелекту СEPEJ (AIAB), яка надає експертні консультації з питань, пов’язаних зі штучним інтелектом (ШІ) в судовому середовищі.
AIAB є ключовим елементом Дорожньої карти CEPEJ для забезпечення належного виконання Європейської етичної хартії щодо використання штучного інтелекту (ШІ) в судових системах та їхньому середовищі, прийнятої CEPEJ у 2018 році. AIAB керується робочими групами CEPEJ з кіберправосуддя та штучного інтелекту (CEPEJ-GT-CYBERJUST) та з якості правосуддя (CEPEJ-GT-QUAL) і регулярно звітує перед ними.
Розглядалися також питання щодо використання штучного інтелекту (ШІ) в судовій системі:
- зосередження ШІ на адміністративних завданнях (програма перетворення мовлення в текст);
- автоматичне знеособлення судових рішень і наказів;
- підтримка ШІ у судовій системі.
При цьому було акцентовано на тому, що остаточна відповідальність за судові рішення залишається за людиною.
Цей потужний захід об’єднав різних фахівців у галузі права, представників суддівського корпусу та законотворців.