30 листопада 2023 року відбулася гостьова міжнародна лекція «Сучасний світ та економіка: на порозі створення нової парадигми. Тренди, технології, можливості.» професора Балтійської Міжнародної Академії Олексія Александрова для студентів Державного Податкового Університету (Київ, Україна).

У межах заявленої теми професор Александров зупинився на змінах, які фундаментальним чином впливають на сучасну економіку та роботу банківської системи:

• сучасні геополітичні зміни, коли на зміну проекту "глобалізація" приходить проект регіональних об'єднань "олігони";
  • питання зміни поколінь (теза "покоління Z живе в світі, побудованому поколінням Y і керованому поколінням Х"), росту населення планети;
  • питання дисбалансів у світовому розподілі багатства, зростання прекаріату та можливі шляхи зміни ситуації;
  • виклики кліматичних змін та їх відображення в економічному еквіваленті можливих змін (відповідність реальним ESG принципам у бізнесі);
  • системні зміни в цифровій економіці (включаючи примусовий вибуховий ріст, обумовлений світовою пандемією): NFT, криптовалюта та криптоактиви, CBDC, кібербезпека, вбудована фінансова сфера (BNPL) та інше;
  • місце людини та цифри в сучасному бізнесі (ефект Phygital).

Під час сесії Q&A, опираючись на питання студентської аудиторії, були зроблені прогнози професій майбутнього, змін у світі цифрової економіки та допущення з точки зору макроекономічних трендів на 2024 рік.

Подібні лекції дозволяють об'єднувати студентський світ (Латвія та Україна), розвивати міжнародні відносини професорського складу університетів.

ENGL

On 30th of November, 2023, a guest international lecture “Modern World & Economy: on the Verge of Creation a New Paradigm. Trends, Technologies, Opportunities.” was held by Professor Alexey (Oleksii) Aleksandrov of the Baltic International Academy (Riga, Latvia) for students of the State Tax University (Kyiv, Ukraine).

Within the topic of the lecture, Professor Aleksandrov analyzed and discussed changes that fundamentally impact contemporary economics and the functioning of the modern banking system:

• Geopolitical changes, as the project of "globalization" is followed by the project of regional alliances known as "oligons."
  • Issues of generational shifts (the thesis that "Generation Z lives in a world built by Generation Y and managed by Generation X"), population growth on the planet.
  • Questions regarding imbalances in global wealth distribution, the rise of the precariat (new dangerous class), and possible ways to change the situation
  • Challenges of climate change and their reflection in the economic equivalent of potential changes (implementation of real ESG principles in business).
  • Systemic changes in the digital economy (including rapid impacts, driven by the global COVID 19 pandemic): NFTs, cryptocurrency and crypto assets, CBDCs, cybersecurity, embedded financial services (BNPL), and more.
  • The role of humans and digits in modern life and business (the Phygital effect).

During the Q&A session, based on questions from the student audience, forecasts were made about future professions, changes in the world of the digital economy, and assumptions regarding macroeconomic trends in 2024.

Such lectures facilitate the student communities (Latvia and Ukraine) and contribute to the development of international relations among university faculty.