25 квітня 2025 р. в Києві відбулася конференція на тему: «Міжнародне гуманітарне право: національний та регіональний вимір», яку організували Товариство Червоного Хреста України за підтримки Данського Червоного Хреста. Цей важливий захід відбувся в рамках програми «Громадянське суспільство сприяє підвищенню стійкості в Україні» (PSPU) за фінансування МЗС Данії.
Конференція зібрала експертів – від представників державних органів до правозахисників, фахівців з гуманітарного права та академічної спільноти. Долучилися до заходу і здобувачі вищої освіти спеціальності «Міжнародне право» та викладачі кафедри міжнародного права та права ЄС Державного податкового університету.
В умовах повномасштабної війни в Україні міжнародне гуманітарне право – це не просто теорія, а життєва необхідність. Саме МГП регулює захист жертв збройних конфліктів та обмежує методи і засоби ведення війни.
Програма конференції передбачала три панельні дискусії, які охоплювали різні аспекти застосування та імплементації міжнародного гуманітарного права в українському контексті:
- роль місцевих громад у впровадженні норм МГП;
- МГП у дії: імплементація міжнародних конвенцій в Україні;
- погляд у майбутнє: МГП та сучасні політичні виклики.
Учасники заходу обговорили ключові виклики у впровадженні норм міжнародного гуманітарного права на національному та регіональному рівнях, а також роль освітніх закладів у формуванні правової культури та поширенні гуманітарних цінностей.
Особливу увагу приділили документуванню воєнних злочинів, захисту цивільного населення та критичної інфраструктури, а також роботі з внутрішньо переміщеними особами.
Під час роботи конференції майбутні юристи-міжнародники мали можливість зустрітись з головою Державної служби України у справах дітей Петром Добромільським, директоркою Департаменту внутрішньо переміщених осіб та осіб потерпілих внаслідок збройної агресії Міністерства розвитку громад та територій України Єлизаветою Степанець, заступником Керівника Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Михайлом Карпенком, керівницею освітнього департаменту Української Гельсінської спілки з прав людини Олександрою Козорог, радницею Делегації Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні Софі Х’юве та ін.
Участь у заході представників ННІ права стала важливим кроком до посилення співпраці між академічною спільнотою Державного податкового університету та Товариством Червоного Хреста України, а також сприяла поглибленню знань здобувачів вищої освіти щодо сучасного стану і перспектив розвитку міжнародного гуманітарного права в Україні.