13 січня українці святкують кілька свят – народне свято Маланки, Василя або Щедрий вечір.

Свято Маланки бере свій початок ще з дохристиянських часів. З приходом християнства легенди та звичаї зазнали видозмін. Та попри все, це свято лишається для українців традиційним, улюбленим, очікуваним, наповненим магічним змістом. Найцікавіше починається з вечора, коли підготовка до свята завершена. Наші предки готували багату вечерю, а головною стравою на столі була кутя. Молоді дівчата й хлопці на вечір йшли щедрувати від хати до хати, співаючи пісні-щедрівки. Дівчата щедрували, а хлопці переодягалися в костюми тварин та фольклорних персонажів, влаштовуючи жартівливі сценки, де головними персонажами були: Маланка, Василь, Коза, Старий та Новий рік. Святкування були пишними!

Та не обходилось і від заборон. Згадаймо їх.

Так, не можна було:

• готувати рибні страви, їх краще замінити м’ясними. Вважалося, що риба – це щастя і воно має запливти в дім.
  • не можна було думати про погане;
  • не можна сваритися, лаятися;
  • лихословити;
  • обмовляти когось;
  • ображатися;
  • відмовитися простити людину, яка щиро просить пробачення;
  • не можна давати гроші в борг;
  • бути боржником;
  • не можна рахувати монети, бо можна накликати бідність.

Православна церква в цей вшановує пам’ять преподобної Меланії.

Особливий святковий ритуал на свято Маланки був дітей: шанування своїх хрещених батьків. Їх треба було навідати першими, посіяти зерно в домівці. А хрещений готував та обдаровував свого похресника багатими подарунками.

Посіваючи, чоловіки промовляють: «Сійся, родися, жито, пшениця, всяка пашниця, на щастя, на здоров’я, на Новий рік, щоб ще краще вродило, як торік, конопельки до стельки, льон по коліна, щоб у Вас, господарю, голова не боліла!».

У Державному податковому університеті добре пам’ятають часи, коли  студенти відтворювали це свято, нагадували про нього, запрошували до участі. Рік 2023 не став винятком попри війну – національні традиції не відміняються!

Ми впевнені, що в стінах університету буде святкуватися ще не одна Маланка з Василем, як і не один Новий рік!

Шануймося, українці, бо ми того варті!

Підтримуймо, зберігаймо та примножуймо надбання наших предків!