У зв’язку з тим, що наука залишається надто дисциплінованою, а політики занадто часто не сприймають науку, існує потреба в кращому глобальному розумінні можливостей і викликів відкритої науки для науковців-практиків, політиків і спільнот. Відкрита наука передбачає зміни для самих науковців, такі як відкритий доступ до наукових праць та відкритих дослідницьких даних а також покращення розуміння та участі громадян у науці. Очікується, що ці зміни сприятимуть більшій прозорості, співпраці та доброчесності досліджень у короткостроковій перспективі та підвищити якість науки в довгостроковій перспективі. Відкрита наука є одним з трьох пріоритетних напрямків європейської політики у сфері досліджень, науки та інновацій. Cаме з такими словами звернулася керівник проєкту EU_STRENGHTS, к.е.н., доцент кафедри економіки, підприємництва та бізнес-адміністрування Сумського державного університету Інна Коблянська до учасників курсу «Європейські практики наукової досконалості в цифрову еру», який реалізується в рамках проєкту Кафедра Жана Моне «Зміцнення лідерства та спроможності ЄС у сфері науки та інновацій» (101175767—EU_STRENGHTS—ERASMUS-JMO-2024-HEI-TCH-RSCH) 2024-2027. Даний курс триває з 13 січня по 7 лютого 2025 р.
В перший день мова йшла про політика відкритої науки в Європейському Союзі, яка включає вісім цілей: забезпечення відкритості даних; розвиток Європейської хмари відкритої науки як об’єднаної екосистеми інфраструктур даних досліджень; розроблення показників нового покоління щодо оцінювання якості та впливу досліджень; забезпечення вільного доступу до всіх рецензованих наукових публікацій; заохочення раннього обміну різними видами наукових результатів; визнання відкритості наукової діяльності в системах оцінювання наукової кар’єри дослідників; забезпечення відповідності усіх досліджень, що фінансуються в ЄС, узгодженим стандартам дослідницької доброчесності; набуття вченими Європи необхідних навичок щодо використання процедур та практик Відкритої науки шляхом забезпечення підтримки їх навчання; забезпечення можливості широкої громадськості зробити значний внесок у виробництво наукових знань в Європі.
Науково – педагогічні працівники, докторанти та аспіранти факультету фінансів та цифрових технологій Державного податкового університету, а саме: д.е.н., проф. Давиденко Н.М., д.е.н., проф. Гордей О.Д., д.е.н., проф. Мартиненко В.В., д.е.н., проф. Онишко С.В., к.е.н., доц. Ярова О.А., к.е.н., доц. Буряк А.В., к.е.н., доц. Скрипник Г.О., к.е.н., доц. Новицька О.В., к.е.н., доц. Ключка О.В., к.е.н., доц. Мельничук Г.С., к.е.н., доц. Козій Н.С., к.е.н., доц. Діденко Л.В., докторанти к.е.н., доц. Маслак Н.Г., к.е.н., доц. Шелудько С.А., аспіранти Ковальчук В. та Британ В. приєдналися до курсу.
Розроблений для ознайомлення з сучасними практиками ЄС у галузі відкритої науки, управління даними, та роботи з даними та спрямований на підвищення якості досліджень, посилення співпраці та впливу наукових досліджень відповідно до цифрової трансформації ЄС.