В рамках тижня академічної доброчесності в Державному податковому університеті кафедрою публічних фінансів факультету фінансів та цифрових технологій було проведено всеукраїнський захід, який зібрав понад 130 учасників із закладів вищої освіти м. Києва, м. Хмельниццька, м. Черкас, м. Дніпра, м. Полтави та здобувачів першого, другого та третього рівнів Державного податкового університету.
До присутніх звернулися декан факультету фінансів та цифрових технологій проф. Давиденко Н.М. та завідувача кафедри публічних фінансів де.н., проф. Гордей О.Д., які розповіли про соціальний вимір проблеми академічної доброчесності. Розуміння власної відповідальності (чи безвідповідальності) за порушення норм наукової етики з позиції викладачів та студентів. Безпосередньо відзначили сприйняття системи вищої освіти в Україні та формування системи цінностей у молоді під час навчання в закладах освіти. Академічна доброчесність також є однією з дієвих передумов формування і зміцнення економічної безпеки ЗВО, яка залежить від значної кількості чинників, важелів та індикаторів прямої й опосередкованої дії. Серед таких чинників чільне місце у стратегічному гарантуванні економічної безпеки належить саме академічній доброчесності.
Проф. Давиденко Н.М. запросила до доповіді д.е.н., професора, професора кафедри економіки, підприємництва та менеджменту Навчально – наукового інституту менеджменту та психології ДЗВО «Університет менеджменту освіти», експерта НАЗЯВО Зінаїду Василівну Смутчак, яка представила презентацію та зробила доповідь на тему: «Академічна доброчесність та навички якісного академічного письма як важливі компетентності здобувачів вищої освіти».
У своїй доповіді З.В. Смутчак зосередила увагу на необхідності дотримання академічної доброчесності, розкрила форми порушення академічної доброчесності здобувачами освіти та пояснила які типи плагіату мають місце в ЗВО, акцентувала увагу на академічній відповідальності.
Далі експерт НАЗЯВО перейшла до питання академічного письма та відмітила, що для більшості англомовних країн академічне письмо/академічна письмова робота є робота з тим, що студент прекрасно знає. Ще у школі їх вчать як та в якому форматі писати тези, оформлювати власні думки, а в університеті студент починає дещо глибшу і масштабнішу роботу з літературою, використовує більше критичного мислення, проглядає фідбек (відгук, коментар) викладача й працює з ним, удосконалюючи текст і власні навички.
Грамотне використання наукової літератури є однією з найважливіших вимог, що пред’являються до наукової роботи, чи то студентський реферат, курсова робота, наукова стаття чи монографія. Вміння автора працювати з науковою літературою, коректно вживати цитати і оформляти посилання на використані джерела виступає одним з показників рівня його академічної підготовки. Значну увагу Зінаїда Василівна присв’ятила питанням правильного оформлення цитування. Як правильно цитувати роботи звернулася спікер до присутніх? Це завжди використовувати лапки, повністю прописувати текст згадки, обов'язково вказувати ініціали вченого і ставити їх перед прізвищем, ім'я вченого не варто писати повністю, можна обійтися тільки ініціалами, не варто починати абзац з цитати або авторського прізвища, дотримуватися одного стилю оформлення цитат, нколи використовуєте парафраз (смисловий переказ цитати), не забувайте написати згадку на автора.
В своєму виступі доповідач закцентувала увагу на фундаментальних цінностях академічної доброчесності та особливостях її дотримання здобувачами вищої освіти. Також вона розповіла про досвід європейських країн, зокрема Англії, Австрії, Швеції щодо дотримання академічної доброчесності, наголосивши на окремих інструментах покращення доброчесності навчання студентів.
Пішла мова й про штучний інтелект, який впевнено рухається до того, щоб стати невід’ємною частиною роботи багатьох людей. Зінаїда Василівна розповіла як якісно використати штучний інтелект і при цьому уникати недоброчесності.
В лікції лекції відбулося обговорення актуальних пробелм дотримання академічної доброчесності. До розмови долучилися д.е.н., проф., завідувач кафедри фінансів, банківської справи та страхування Хмельницького національного університету експерт НАЗЯВО Хрущ Н.А., д.е.н., проф., професор кафедри маркетингу ім.А.Ф. Павленка Київського національного економічного університету ім.Гетьмана Ларіна Я.С.
На завершення лекції проф. Давиденко Надія Миколаївна подякувала за змістовну та цікаву доповідь спікерові Зінаїді Василівні Смутчак, подякувала студентам та колегам із ДПУ та інших закладів освіти та висловила сподівання на подальшу співпрацю