Кафедра теорії та історії держави і права
Історія створення кафедри сягає 1995 року. У той час коли основою юридичного факультету була кафедра права. У результаті реорганізації навчального закладу утворилося декілька кафедр, зокрема кафедра теорії та історії держави і права розпочала свою діяльність 1 вересня 1997 року.
За час свого існування кафедру очолювали: Григорій Михайлович Самілик, к.ю.н., доцент, Заслужений юрист України; Андрій Леонардович Бейкун, к.ю.н., доцент; Леонід Прохорович Самофалов, к.ю.н.; Олена Анатоліївна Калганова, к.ю.н., доцент.
З 1 вересня 2014 року кафедру очолює доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України – Анатолій Євгенійович Шевченко.
Заступник завідувача кафедри з наукової роботи – Ольга Іванівна Косілова, к. політ.наук, доцент, доцент кафедри.
Професорсько-викладацький склад кафедри теоретико-правових дисциплін: Сергій Володимирович Кудін – д.ю.н., професор, професор кафедри; Олександр Миколайович Лощихін – д.ю.н., професор, професор кафедри; Онищенко Наталія Петрівна - Доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри.
Володимир Сергійович Шилінгов, к.ю.н., доцент, доцент кафедри; Алла Вікторівна Старостюк – к.ю.н., доцент, доцент кафедри; Дарія Любомирівна Вітюк – к.ю.н., доцент, доцент кафедри; Світлана Євгеніївна Камаралі – к.і.н., доцент, доцент кафедри; Михайло Олексійович Мацелик – к.ю.н., доцент, доцент кафедри; Валерій Анатолійович Санжаров – старший викладач; Олександр Володимирович Зражевський – старший викладач.
Допомагає у забезпеченні навчального процесу: Наталія Михайлівна Бинюк – методист кафедри.
Кафедра здійснює підготовку фахівців першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальностей 081 «Право» та 015 «Професійна освіта (за спеціалізаціями)» галузі знань 01 «Освіта/Педагогіка»; та фахівців другого (магістерського) рівня освіти.
На кафедрі відкрито та успішно здійснюється підготовка фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 014 «Середня освіта (Історія. Правознавство)». Освітня програма має прикладну орієнтацію та реалізується у формі підготовки фахівців за дуальною формою навчання. Програма ґрунтується на сучасних наукових знаннях про цілі загальної та вищої освіти у галузі історії і поєднанні традиційних та інноваційних методів її викладання в закладах освіти. Підготовка фахівців з глибокими знаннями у галузі історії і правознавства, педагогіки, методики навчання історії і правознавства; з сформованими уміннями виконувати дослідницькі роботи; розв’язувати поставлені завдання на основі досягнень сучасної історичної і правознавчих наук та методики їх викладання; набуття компетентностей здобувачами, які дозволять здійснити організацію та забезпечення високоефективного освітнього процесу з історії і правознавства.
На кафедрі здійснюється підготовка аспірантів та докторантів за спеціальністю 12.00.01 – «Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень»; 12.00.02 - конституційне право; муніципальне право.
На кафедрі функціонує наукове товариство студентів «Державотворець» основними завданнями якого є: формування у студентів усвідомлення важливості наукової діяльності; проведення інформування студентів щодо основних аспектів наукового життя ННІ права та вузу; створення умов для виявлення наукового-творчого потенціалу студентів, надання їм всебічної допомоги в науково-пошуковій діяльності, а також у реалізації їх творчих ідей, пропозицій, інновацій тощо; залучення студентів до активної участі у науково-дослідній діяльності ННІ права та Державного податкового університету; організація та проведення наукових конференцій, круглих столів, семінарів-практикумів, майстер-класів, дебатів, інтелектуальних конкурсів; сприяння розвитку та підтримці міжвузівського, всеукраїнського та міжнародного наукового співробітництва; заохочення студентів, які досягли помітних успіхів в науково-дослідній роботі.
Основні напрями наукового дослідження кафедри:
- Доктринальні основи забезпечення дії права в умовах реалізації державної політики в Україні;
- Державно-правова політика в умовах еволюції правової системи України;
- Концептуальні основи регіональної політики та децентралізації влади в Україні;
- Забезпечення прав та свобод людини і громадянина в демократичному суспільстві;
- Особливості забезпечення дії права в процесі реалізації фіскальної політики України;
- Історичні процеси становлення і розвитку держави і права.
Тема науково-дослідної роботи кафедри «Забезпечення дії права в процесі реалізації державної політики» розроблялася на кафедрі з 2017 - 2023 рр. Робота була виконана на актуальну тему, на основі аналізу сучасних теоретичних та практичних розробок. Науково-дослідна робота є одним з перших комплексних досліджень, спрямованих на виявлення особливостей забезпечення дії права в процесі реалізації державної політики, вироблення щодо цього єдиних теоретичних підходів з урахуванням історичних поглядів до сьогодення. За результатами виконаного дослідження сформульовано пропозиції, рекомендації і висновки, які відповідають вимогам наукової новизни, зокрема, уперше: надано характеристику загально-теоретичним аспектам праворозуміння, зокрема зміст соціально-правової цінності людини в природно-правовому типі праворозуміння; інтерпретація соціальноправової цінності людини в контексті інтегративного типу праворозуміння; праворозуміння як передумова ефективного функціонування правової системи України; узагальнено історичні погляди на політичне утворення держави; висвітлено відродження довіри до права як необхідна умова забезпечення його дії. Удосконалено: загально-теоретичні аспекти здійснення державної влади; конституційно-правові аспекти забезпечення права людини на здоров’я в Україні. Дістали подальшого розвитку: наукові погляди на інтегративну концепцію праворозуміння; особливості реалізації принципу верховенства права в діяльності органів державної влади; вчення про державну владу та її функції.
Нова тема науково-дослідної роботи «Трансформація правової системи України в умовах воєнного та післявоєнного стану» була відкрита до розробки науково-педагогічними працівниками кафедри з жовтня 2023 року. Мета роботи полягає у тому, щоб на основі врахування досягнень правової науки, аналізу та узагальнення проблем трансформації правової системи України дослідити загально-теоретичні аспекти праворозуміння, висвітлити розвиток та трансформацію правових інститутів, проаналізувати нормативні та організаційно-правові гарантії забезпечення дії принципу верховенства права і пріоритетності прав людини, неприпустимості зловживань з боку держави, забезпечення провідної ролі нормативно-правового акта в системі джерел права, кодифікація законодавства, впровадження європейських правових стандартів у нормотворчу і правозастосовну практику в умовах воєнного та післявоєнного стану.
Досягнення поставленої мети передбачає вирішення таких завдань: визначення загальних підходів до досягнень правової науки, аналізу та узагальнення проблем реалізації державної політики в умовах воєнного та післявоєнного стану; визначення переваг та ризиків запровадження трансформаційних процесів у правовій системі України в умовах воєнного та післявоєнного стану; розробка пропозицій щодо покращення взаємодії центральних органів виконавчої влади та інститутів громадянського суспільства в умовах війни та післявоєнний час; правові засади захисту прав громадян в умовах воєнного стану; правового регулювання освіти та науки в умовах воєнного стану. Термін виконання НДР 2023 – 2027 рр.
До складу Наукової ради кафедри входять всі науково-педагогічні працівники кафедри: Шевченко А. Є., д.ю.н., професор, завідувач кафедри; Косілова О. І., к.політ.н., доцент, заступник зав. кафедри з наукової роботи; професори кафедри: Лощихін О. М., д.ю.н., професор; Кудін С. В., д.ю.н., професор; Онищенко Н. П. д. пед. н., професор, професор кафедри; доценти кафедри: Вітюк Д. Л., к.ю.н., доцент; Старостюк А. В., к.ю.н., доцент; Камаралі С. Є., к.і.н., доцент; Шилінгов В. С., к.ю.н., доцент; Мацелик М. О., к.ю.н., доцент; старші викладачі кафедри: Санжаров В. А., Зражевський О. В. Вони активно працюють над науковими дослідженнями; розробляють навчально-методичні матеріали; організовують та беруть активну участь у науково-комунікативних заходах; займаються апробацією наукових знань у навчальний процес та законотворчу діяльність.
Здобувачі вищої освіти ННІ права – члени Наукового товариства кафедри «Державотворець» постійно взаємодіють з професорсько-викладацьким складом кафедри та активно долучаються до наукової роботи кафедри. Результатами їх діяльності є: участь у науково-комунікативних заходах кафедри, ННІ права, Державного податкового університету та інших навчальних закладів; написання есе, тез доповідей, наукових робіт, статей на актуальну тематику сьогодення.
Наукова діяльність кафедри здійснюється на основі Конституції України, чинних законодавчих актів Міністерства фінансів України, МОН України.
У межах виконання теми наукової роботи кафедри постійно проводяться науково-практичні конференції, круглі столи, семінари, лекторії; публікуються тези, статті, навчально-методичні матеріали, тощо.
Найбільш значимі науково-комунікативні заходи кафедри, які проводяться на постійній основі кожного навчального року:
Науково-практичний круглий стіл на тему «Професія юриста в сучасних умовах розбудови правової держави в Україні: теорія та практика», Всеукраїнські науково-правові читання пам’яті д. ю. н., професора, Заслуженого юриста України, член-кореспондента Національної академії правових наук України Н.Р. Нижник.
Серія наукових заходів у межах НДР кафедри «Забезпечення дії права в процесі реалізації державної політики», «Трансформація правової системи України в умовах воєнного та післявоєнного стану» (наукові семінари, круглі столи, конференції).
З вересня 2023 року розпочалася наукова співпраця кафедри з Школою права Університету Манчестера (Англія), було провнедено низку комунікативних заходів, зокрема: «Особливості юридичної освіти та професії в Англії та Уельсі». Лекцію провела Валерія Антошкіна, д.ю.н., доцентка, авторка понад 70 опублікованих праць. З січня 2023 року по теперешній час пані Валерія перебуває в Англії та є учасником програми Researchers at Risk Fellowship, започаткованої Британською академією та Cara (the Council for At-Risk Academics), яка передбачає здійснення дослідницької діяльності у Школі права Університету Манчестера (Англія).
«Некодифікована конституція Великої Британії». Лекцію прочитав доктор філософії у галузі прав людини та публічного права Школи права Університету Манчестера – Люк Грехем.
«Захист прав людини у Великобританії». Лектором виступив Гай Болдуін, викладач публічного права та прав людини Школи права Університету Манчестера, доктора філософії у галузі прав людини (Кембридж). Лектором було досліджено питання про те, наскільки добре працює система захисту прав людиниу Великобританії. Насамперед, Гай Болдуін здійснив ґрунтовний аналіз Закону Великобританії про права людини 1998 р.
«Англійське сімейне право в загальних рисах». В ролі гостьового лектора виступила докторка філософії, фахівчиня у галузі сімейного та дитячого права Школи права Університету Манчестера – Рут Ламонт.
Особливістю цих та інших науково-комунікативних заходів кафедри є привернення уваги наукової спільноти України та світу до актуальних проблем сьогодення і залучення її до дискусії та пошуку ефективних шляхів вирішення цих проблем.